Latino diva Dee Reggaetonera


Mgr. Art Diana Brániková lepšie známa ako Dee Reggaetonera je profesionálna tanečnica, choreografka a lektorka, ktorá sa štúdiu tanca venuje už viac ako desať rokov. V mladosti sa venovala modernej gymnastike, pričom jej tanečné začiatky sa viažu k Tanečnému divadlu Bralen (najstarší súbor moderného tanca na Slovensku), kde tanečne rástla pod dohľadom špičkových pedagógov. Vďaka Bralenu sa už ako malá zoznámila s technikami klasického tanca, techniky José Limóna, Hortona a doslova odrástla na technike jazzu. Stretla sa tiež so svetovo uznávanými pedagógmi ako Joe Alegado, Chirstina Perera, Bruce Taylor. Diana taktiež vyštudovala tanečné konzervatórium (ľudové tance, klasický tanec – balet, moderný tanec, súčasný tanec). Ešte počas štúdia na konzervatóriu účinkovala ako tanečnica v divadle, v muzikálovej produkcii. Vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, ktorú ukončila titulom Mgr. Art. Tento tanečný základ Dee profiloval ako tanečnicu moderného tanca.

V roku 2008 sa zoznámila s latinom, pridala sa k tanečnej skupine Amigos, ktorá jej otvorila “nové dvere”. V skupine pôsobila niekoľko rokov a spoznávala tance ako salsa, chachacha, samba brazil, bachata, merengue. Latino ju celkom pohltilo a čoraz viac víkendov trávila na rôznych zahraničných festivaloch. Súčasne pôsobila v tanečnej skupine Kimbombus, kde sa učila tance nádhernej Angoly kizomba, semba, kuduru, afro. V tomto období začala spolupracovať aj s tanečníkom Leonom Bembom (CZ/Kongo), ktorý jej pomohol nahliadnuť hlbšie a začala spoznávať kubánsku rumbu, afro – kubánsky folklór a kubánsky son, teda menej komerčné štýly a už jasne vedela, kam chce svoju cestu tanečnice smerovať.

V roku 2012 sa stala zakladateľkou, choreografkou a tanečnicou tanečnej skupiny Sangre Nueva, Spolu so skupinou mala možnosť vystupovať na pódiu so spevákmi a kapelami zvučných mien ako el Micha (Kuba), el Medico (Kuba), Gente de Zona (Kuba), Los Van Van (Kuba), Los 4 (Kuba) a Alexander Abreu Y Habana d’primera (držitelia ocenení Grammy Awards).

Dee pôsobí v popredných tanečných školách v Bratislave a vedie vlastné kurzy. Svoje vedomosti ako lektor stihla odovzdať v desiatich krajinach Európy. V Barcelone bola prijatá do company svetoznámej tanečnice Yunaisy Farray, kde sa v roku 2016 stala držiteľkou titulu Ladies International Competition. Rok a pol pôsobila s famóznym tanečníkom Alexander Carbó a spolu s company účinkovala na festivaloch po celom Taliansku, v európskej mäkke salsy.

Všetky skúsenosti, ktoré Dee počas svojej tanečnej kariéry získala, vám s radosťou odovzdá na hodinách, či workshopoch a ako sa hovorí: “Tanec ma naučil pokore, úcte a láske. Neľutujem ani jeden deň strávený na sále. Je pre mňa prácou, životným partnerom, terapiou a potravou pre dušu”.

MeSs: Na začiatok by som sa ťa v prvom rade rád opýtal na tvoj pôvod. Prezraď nám kde si sa narodila a kde si prežila svoje detstvo?

Dee: Môj pôvod? Korene mam rôzne, ale som Slovenka ako repa. Vyrastala som na tichom mieste v Bratislave v blízkosti lesa a jazier. S rodinou sme chodili po výletoch a s kamarátmi som behala po ihriskách a hádzala kamienky do o okna a kričala “Mami!”, keď som chcela ísť cela špinavá domov. Takže detstvo super!

MeSs: Spomenieš si ako si vnímala obdobie kedy si sa venovala práve gymnastike? Tipujem, že ťa na ňu prihlási tvoji rodičia, alebo sa mýlim?

Dee: V tých časoch ma to veľmi bavilo, nevoňali mi ale súťaže, čo mi ostalo dodnes. Navždy budem vďačná mojej trénerke Erike Brantnerovej, ktorá ma naučila makať a neuznávať kompromisy ak niečo naozaj chcem, lebo keď už sa postavíš pred ľudí, nie je priestor na žiadnu obhajobu, ak niečo nevyjde, si tam len ty a ľudia vidia to, čo si natrénoval. Spomienky mam teda dobre, suma sumárum bola to silná životná lekcia, veľa prekonávania a sebazaprenia a neľutujem ani jednu minútu strávenú na sále.

MeSs: Prečo si s gymnastikou prestala a začala sa venovať práve tancu?

Dee: Vrátim sa trocha k súťažiam. Aj keď boli dobre umiestnenia, nespomínam si na žiadny pocit radosti. Najsilnejšiu a podľa mňa kľúčovú spomienku mam z jednej malej súťaže, kde mi vypadla zostava a začala som improvizovať. Vtedy trénerka povedala mojej mame, že budem tanečnica, lebo som sa nezľakla, práveže som sa začala baviť. Po skončení s gymnastikou som mala chvíľu pauzu a potom som prišla do TD Bralen, kde som nerástla nie len ako tanečník, ale aj ako človek. Najkrajšie tanečné spomienky.

MeSs: Aké boli tvoje tanečné začiatky? Si talent od prírody, alebo si na sebe musela tvrdo pracovať?

Dee: Ako sa to vezme. Každý talent musíš vymakať. Kopec priateľov mi hovorí: „Dee ty fakt makáš!“ Úprimne? Keby tu vetu počujú profesori z konzervatória, tak sa pravdepodobne zasmejú. Keď robíš niečo celým srdcom, nevnímaš to ako tvrdú prácu, robíš to preto, lebo chceš. Poznáš to, keď sa na niečo tešíš, veľmi rýchlo to prejde a chceš to zažiť zas a zas. Keď som mala napríklad krvavé prsty od baletných špičiek, nemala som vždy chuť obuť si ich znovu, ale keď už som musela a počula klavír, tak sa mi sem-tam chcelo plakať od šťastia. Toto je časť, ktorú nazývam tvrdá práca, ale ako vidíš, bez nej by ten pocit šťastia neprišiel a o tom to je. Je to ako droga. Hlavne „tvrda práca“ nikdy nekonči, nemám pocit, že by som sa nemala kam posúvať.

MeSs: Asi každého zaujíma ako vzniklo tvoje umelecké meno. Prečo práve Reggaetonera?

Dee: Tak urobme skok a prejdime do roku 2010, keď som začala s latinom. Po nejakom roku ma oslovili učiť. V tom čase som študovala na VŠMU, môj život bol o modernom tanci a divadle, tak som si povedala „prečo nie?“. Nehľadala som a našlo si ma to. Čoskoro ma začali volať do zahraničia mladú žabku zo Slovenska, ktorá bola v tých kruhoch nová. Ruku na srdce meno Diana Brániková vedľa mien ako Rodriguez, Martinez, Fuentes atď. svietilo ako žiarovka. Dee ma začal volať jeden choreograf z divadla a Reggaetonera vzniklo raz na lavičke pri Dunaji s mojim kamarátom Leonom Bembo úplne spontánne. Tak som si povedala „Prečo nie? Môže byt.“, neriešila som to a dnes ma tak všetci poznajú. Je vtipne, keď ta v zahraničí poklepu po pleci či si Dee Reggaetonera, že ta poznajú z YouTube. Tato prezývka sa ľahko pamätá. Pre Slovákov sa to ale vyslovuje ťažšie.

MeSs: V minulosti si sa venovala viacerým štýlom tanca, avšak teraz je pre teba srdcová záležitosť “latino”. Čo ťa na ňom najviac priťahuje?

Dee: Pre mňa je srdcová záležitosť tanec ako taký. Prešla som mnohými technikami a prisahám, každá ma šialene baví. Ešte aj balet. S tým som bojovala. Najkratšie to poviem asi takto: Počas štúdia na konzervatóriu som prežívala takže chvíle aj rodinne situácie a tuto etapu života by som nazvala „Čo ta nezabije, to ta posilni“. Potom som hneď nastúpila na VŠMU, tancovala v dvoch skupinách, mala asi 100 brigád a to ma priviedlo k latino skupine, ale to je dlhá story. Na prvej salsa party, keď som nevedela, kde je sever, ale menila tretie spotené tričko, pocítila som to, čo už dávno nie. Tak som prirodzene pokračovala a pokračujem dodnes. A čo ma priťahuje na latine? To čo na tanci všeobecne. Všetky tie emócie, ktoré skrz tanec môžeš dať von ci prežiť vnútri, najlepšia terapia, dobíjačka bateriek, príležitosť spoznávať seba a za každým sa prekvapiť, čoho ďalšieho si schopný ty alebo tvoji študenti.

MeSs: Keďže latinsko – americké tance sa tancujú prevažne s partnerom, musím sa opýtať či nejakého stáleho tanečného partnera máš?

Dee: Tanečného partera nemám, tancovala som ale s Leon Bembo, Emeterio Perez, Johnson Meyet a s veľkou kubánskou hviezdou Alexander Carbo. Ale nikoho stáleho som nemala a nemám. V rámci social dancing máš za jeden večer aj 100 partnerov, vysvetlím. Kubánska salsa nie je to iste, čo rozumie v našich končinách ako latinsko-americké tance (tanečný šport). Tam namakáš zostavy a ideš na súťaž. Kubánska salsa je o niečom inom. Jej čaro spočíva aj v tom, že keď prídeš na party, môžeš zobrať ktorúkoľvek babu a môžete tancovať. Určite by som sa však potešila keby sa na Slovensku našiel jedinec, ktorý by chcel so mnou postavil nejaké showky, ale verím, že ak taký ma prísť, tak príde. Veď vieš, keď nehľadáš, pravé vtedy nájdeš. Nič z toho, čo sa mi deje, som v podstate neplánovala, jednoducho veci prirodzene prichádzajú, ja ich prijímam. Deju sa mi pekne veci, som za ne vďačná.

MeSs: Aké sú tvoje najväčšie tanečné, či životné úspechy s ktorými by si sa rada pochválila svojim fanúšikom?

Dee: Tak zasa: Keďže nie som fanúšikom súťaži v tanci, veľa titulov ti nevymenujem, ale keď sa otočím a pozriem s akými menami som stala na spoločnom stage-i, s koľkými svetoznámymi kubánskymi umelcami som robila, koľko ľudí som za ten krátky čas odučila v 10tich krajinách Európy, myslím, že môžem s kľudom povedať, že v kubánskej salsereggaetone sa toto na Slovensku a okolí ešte nikomu nepodarilo. Na súťaži som bola len raz s mojou tanečnou rodinou Sangre Nueva a získali sme prvé miesto v Španielsku, Barcelona. Pred dvoma rokmi som vyhrala konkurz do tanečnej company Danger Rodriguez y Yunaisy Farray (mohli ste vidieť vo filme Streetdance 2) a rok a pol som cestovala po Taliansku po festivaloch a kongresoch s Alexander Carbo Company. Za najväčší úspech ale považujem založenie mojej skupiny Sangre Nueva (Nova Krv) a všetkých študentov, ktorí mi prešli rukami. Na nich som hrdá.

MeSs: Navštívila si niekedy napríklad Kubu, alebo Kolumbiu? Resp. aká je tvoja vysnívaná destinácia?

Dee: …ja mam Kuby dosť aj v Európe skoro každý víkend, ale chystám sa toto leto. Idem si splniť ďalší sen. Chcem sa ísť pozrieť do školy, kde môžem študovať Afro Contemporary, neviem sa dočkať, kedy tento štýl prinesiem na Slovensko. Tiež tam idem točiť jeden tanečný klip a navštíviť kamarátov. Vysnívanú krajinu nemám, myslím, že ma rovnako poteší Karibik ako Tatry. Zo skúsenosti môžem povedať, že bolo vždy najlepšie tam, kde som sa ocitla náhodou.

MeSs: Keď sme pri tých snoch, aké sú tvoje krátkodobé a dlhodobé plány, ktoré sú pre teba prioritou?

Dee: Ja naozaj malo plánujem, lebo čo je dnes, nemusí byt zajtra. Jedine priority, ktoré sú vo mne hlboko zakorenené, sú šťastie a zdravie mňa a mojich blízkych, všetky ostatne sa prirodzene časom menia a podriaďujú sa týmto. Nedávno som si precitala peknú vetu: „Začni tam kde si, použi čo máš, rob čo vieš.“ Super je že ,si ju môžeš povedať každý deň znova a znova. Vždy ma tato veta nakopne, aby som neostala na jednom mieste.

MeSs: Ako každý mladý človek ktorý má rád pohyb máš určite kladný vzťah k zdravej výžive a celkovo k zdravému životnému štýlu. Ako vyzerá tvoj jedálníček a teda jedálníček profesionálnej tanečnice?

Dee: Uf…Toto je veľmi nebezpečná otázka. Ja nie som dobrý príklad, ja som bohém, milujem dobre jedlo. Nepoteším ťa, nestravujem sa len zdravo, ale snažím sa. Ďakujem, že vymysleli raw koláčiky.

MeSs: Kto je tvojím obľúbeným interpretom, prípadne skupinou bez ktorej si tanec ani nedokážeš predstaviť?

Dee: Umelcov, ktorých prácu rešpektujem ci obdivujem je veľmi veľa. Dnes je oveľa jednoduchšie dostať svoje umenie do sveta, mala som možnosť vidieť neskutočné množstvo talentovaných ľudí. To máš ako s tými súťažami. Vidíš 10 TOP tanečníkov, ako povieš, ktorý je naj, keď ma v sebe každý niečo špecifické, čo v tebe niečo zanechá, nikoho konkrétneho nemám.

MeSs: Na záver by som bol rád keby si oslovila čitateľov mojej webovej stánky. Odkázala im niečo čo ti leží hlboko v srdci, prípadne ich motivovala, alebo dala nejakú radu, ktorá je podľa teba na nezaplatenie.

Dee: Moja rada znie: Ži ako najlepšie vieš, snaž sa zaspať vždy s čistým stolom a život sa už o teba postará, len neprestavaj robiť to, čo ta baví pri prvých prekážkach. 

MeSs: Ďakujem za podarený rozhovor!