Denisa Mrvová o tanci a Afrike
Jej životom je už od detstva tanec. V podstate sa neustále točí okolo tanca a tanec je to čo ju naozaj napĺňa. Je ochotná ísť kvôli nemu až na kraj sveta a dozvedieť sa o ňom úplne všetko. Rada by sa učila tancovať od tých najlepších v krajinách kde jej obľúbený tanec vznikol a následne by svoje vedomosti posunula opäť ďalej, a to u nás na Slovensku a v jeho okolí. Toto všetko sa jej zatiaľ pekne darí a to sa ešte poriadne ani nerozbehla. Ak ešte netušíte o kom je reč, tak Vám to prezradím. Je to mladá a veľmi talentovaná tanečníčka a lektorka Denisa Mrvová, ktorá Vám o sebe prezradí viac v nasledujúcom rozhovore.
MeSs: Na úvod veľmi jednoduchá, no o to zásadnejšia otázka – skadiaľ pochádzaš, resp. kde si sa narodila a strávila svoje detstvo?
Denisa: Narodila som sa v Bratislave, kde som strávila väčšinu svojho detstva, a to vonku na ihrisku.
MeSs: Tak ako každá dobrá tanečníčka, aj ty si začala tancovať už vo veľmi mladom veku. Spomínaš si na svoje tanečné začiatky?
Denisa: Začalo to tancovaním doma v obývačke. Môj starší brat sa na mne vždy smial. Tanec bol pre mňa rituál, spravila som si dva copy, natiahla žinenku, pustila kazetu od AQUA a fičala som. Keď som mala 11, prihlásili ma do SDA, kde nás viedli k tomu, aby sme tancovali nielen mechanicky, ale srdcom.
MeSs: Kto ťa k tancu priviedol? Bola si to ty sama alebo nejaký rodinný príslušník?
Denisa: To práveže ja privádzam mojich príslušníkov rodiny k tancu! Haha. Nie, u nás predtým nikto netancoval. Keď sa na to spätne pozriem, asi za to môže TV – videoklipy, tanečné shows, súťaže. Predtým, ako ma zahlásili na tanečné lekcie, som sa v podstate učila z telky, opakovala som pohyby a skúšala si ich osvojiť.
MeSs: Veľmi bežná otázka pre každého umelca. Ako vzniklo tvoje umelecké meno alebo radšej prezývka”Mzungu”?
Denisa: Asi je to len momentálna prezývka, no uvidíme. Vlastne tu ma tak nik neoslovuje, takže je to asi len taká srandička.
Keď som kráčala po ulici v Keni, každý tretí človek, ktorý prechádzal okolo sa buď usmial, alebo zazeral, alebo poznamenal “Ey mzungu!”.
To isté ako keď niekto u nás poznamená “Aha, černoch!”, tak oni boli zas prekvapení beloškou. Ešte viac sa mi zapáčilo toto divne znejúce oslovenie po incidente s policajtom na pobreží Kene, kde majú iný prízvuk. Pri kontrole auta a dokumentov, keď sme boli na cestách, tento týpek z pobrežia vyslovil “mzungu” ako “m’dongo”. Strašne sme sa na ňom zabávali a odvtedy sme si túto príhodu stále pripomínali.
MeSs: Tvoje začiatky sú spojené hlavne s hip-hop-om, no nevyhla si sa ani iným tanečným štýlom. Povieš nám o tom niečo viac?
Denisa: Ja som bola vždy zvedavé dieťa, ktoré chcelo všetko vyskúšať. Okrem hip-hopu som sa rôznymi cestami či už z TV, internetu, neskôr z párty, dostala aj ku štýlom ako napríklad dancehall. S tanečníčkami Badd Fyah sme už tuším v roku 2011 boli na Queenstyle Zone Battle v Ostrave, ak si dobre pamätám, dostali sme sa do top 16, potom som si zaľúbila úplne iný štýl – waacking, ktorý je elegantný a svojím spôsobom vznešený, svojou živelnosťou ma zaujala aj kubánska salsa, no to pravé orechové (alebo skôr čokoládove?) som našla v Afrike.
MeSs: Po tom ako si vyskúšala rôzne tanečné štýly prepracovala si sa až k “afru”, ktoré sa stalo tvojou neoddeliteľnou súčasťou. Prečo práve “afro”?
Denisa: Najviac ma brali štýly šmrncnuté africkou kultúrou (hip-hop, dancehall aj kubánska salsa). Keď som náhodou niekde natrafila na video afrických detí ako tancujú na prašnej ceste, dokázala som si ho pozrieť aj 20-krát po sebe! (konkrétne hovorím o videu skupiny Ghetto Kids z Ugandy, ktorí tancovali na pesničku Sitya Loss od speváka s menom Eddy Kenzo). Tá hudba a tanec vyžarujú jedinečnú energiu, jednoducho príval niečoho divokého a pozitívneho, geniálna kombinácia! Neskôr som zistila, že detičky tancujúce na prašnej ceste neboli bezcieľnym virálnym videom, Eddy Kenzo veľmi dobre vedel čo na nás zaberá, použil to v praxi a tak si rapídne získal popularitu po celom svete! Išiel na to veľmi dobre.
MeSs: Keďže v našich končinách nie je tento tanečný štýl rozšírený rozhodla si sa vycestovať a učiť sa priamo v Afrike. Kde presne si bola a koľko času si tam strávila?
Denisa: Bola som v Keni a v Ugande presne mesiac a pol. S kamoškou Cherono (žije na SK ale je z Kene, hlavne kvôli nej som si vybrala, že navštívim Keňu). Keňu sme prešli od východného pobrežia s bielymi plážami, cez preplnené hlavné mesto Nairobi, až na západ ku Ugandským hraniciam a odtiaľ do hlavného mesta Ugandy – Kampala, kde sme išli kvôli tanečnému eventu – Batalo East Fest. Brutálna akcia, ktorej claim bol “Urban meets traditional”. Jammovali sme na hiphopovú hudbu so sprievodom živých bubnov. S jednou random dievčinou menom Amuza, ktorú som oslovila dve minúty pred demom, sme sa dostali do top 8 v hip-hop battle. No čo sa týka môjho vzdelávania v afrických tancoch, najviac som sa vytancovala na párty a v Ugande bola párty každý deň <3.
MeSs: Ako by si v jednoduchosti opísala Keňu? Čo na teba v Keni zapôsobilo najviac a čo naopak najmenej?
Denisa: Bola som v šoku ako je možné, že v jednej krajine môžu byť hory, chladno, farmárske oblasti, potom prejdeš do vedľajšej dedinky a tam tropická horúčava, kokosy a opice! A ešte hlavné mesto s mrakodrapmi, to ma tiež dostalo. Africká popová hudba ako z môjho iPodu všade navôkol, to bolo tiež super. A čo zapôsobilo na mňa najmenej? Idem v lete do Afriky a tam 15 stupňov a dážď?!! To bol môj prvý týždeň v Keni – Nairobi #sklamals haha. Strašne mi ale napríklad chýba ten totálny mestský chaos, hlučné autobusy, do ktorých keď si vošiel, bol si ako na disco. Žiadne autobusové zástavky, čistý freestyle. A hlavne dráma! Všetci sú tak dramatickí, čo deň, to telenovela.
MeSs: Aké sú tvoje najkrajšie zážitky, ktoré si v Keni zažila?
Denisa: Návšteva Kibery – najväčšieho slumu, decká tam trsali, smiali sa, pozorovali nás pri natáčaní a bolo to také zlaté pekné, teda ja som to tak videla. Jasné, že stále to bol slum, kde boli chudobnejší ľudia, ale nebolo to nič extrémne nebezpečné. Mňa brat varoval, že počuj ty ideš do Nairobi a vieš, že tam je jeden z najväčších slumov v Afrike? Ja som si to googlila, pozerala na youtube, predstavovala si aké to tam asi je. Možno som si tým vyrobila úplny hype v hlave tak preto som bola z toho slumu taká nadšená. Ale tie detičky, úplne bolo cítiť, že tancujú zo srdca, ja som vtedy šťuchala do Cherono, že ááááá toto je môj najkrajší deň v živote, haha. Keď pre mňa je každá spomienka top zážitkom! Pozri si zážitky na insta pod hashtagom #denisainafrica
MeSs: Určite si navštívila miestne parties, ktoré sa od tých našich musia líšiť. Ak áno, v čom vidíš najväčší rozdiel?
Denisa: Jasné, parties boli kľúčovou činnosťou môjho výletu, haha. Rozdiel tam bol asi v tom, že tancovali aj mladí aj starí, nikto sa na nič nehral, všetci sa zabávali. Keď som bola na jednej akcii, namiesto chipsov podávali ako snack asi 10 kg mäsa s kosťami. Predstavte si ma vo vysokých topánkach, v perfektnom outfite, ako držím v ruke kus mäsa a vyslovene obhrýzam kosti, haha. Čo ma ale úplne dostalo, v Nairobi majú pravidelnú akciu (raz do týždňa), na ktorej je talentová súťaž a výherca vyhrá finančnú odmenu. Rapovalo sa, tancovalo, betlilo, krása!
MeSs: Ako ťa vnímali “domorodci”? Mala si nejaké zlé skúsenosti?
Denisa: Celkovo, čo sa mi nepáčilo – fakt, že som biela, v nich evokoval, myšlienku že mám strašne veľa peňazí a pochádzam z USA alebo z Nemecka. Čo ani zďaleka pravda nebola. Turisti platia napríklad v safari parku vstup 90 dolárov, domáci 6 dolárov. A to platilo na všetko, si biely? —> Si turista! Si turista? —> Si bohatý! Si bohatý? —> Plať viac!
Vďaka Cherono sme mali dokonca lepšie ceny, keďže je šarmantná a ešte aj z Kene. Čiže ja sa tu sťažujem na ceny, no viem si predstaviť, že bez toho aby bol so mnou niekto lokálny, by som minula trikrát toľko peňazí. Po cca 2 týždňoch som sa naučila celkom ako s nimi jednať. Tváriť sa drsne, nad vecou a k predajcovi akoby ste boli starí známi. Vždy zabralo.
MeSs: Afričania sú omnoho temperamentnejší ako my európania, čo je rozhodne vidieť a cítiť aj pri tanci. Aký tanečný štýl je v Keni najrozšírenejší?
Denisa: Nebudete veriť, ale asi dancehall! Dobre, ešte si tancujú také africké tanečky na nigerijskú hudbu alebo keňskú hudbu, ale ten dancehall bol fakt famous!
MeSs: Vrátila by si sa do Afriky znova? Plánuješ návrat v blízkej alebo vzdialenejšej budúcnosti? Aké sú tvoje cestovateľské sny?
Denisa: Jasné, že hej! Keňa bola iba ochutnávka. Chcem samozrejme navštíviť krajiny odkiaľ pochádzajú tance, o ktoré sa zaujímam. Najradšej by som šla na Pobrežie Slonoviny, ale nepohrdla by som ani Congom, Nigériou, Angolou či Ghanou. (Sponzori hláste sa!) Moje plány, reálne, najbližšie pôjdem do instantnej Angoly – Portugalska. V lete by som asi znovu zahájila Afriku, no s ňou je to také, že tam vážne treba mať nejakú známosť, ktorej môžeš veriť (Cherono som síce poznala 3 mesiace, ale to bolo okamžité super-intergalaktické prepojenie). Takže uvidíme, dobré známosti sú v Nigérii a v Ghane zatiaľ, takže tam to vyzerá celkom nádejne…#azonto!
MeSs: Vráťme sa ale späť na Slovensko. Čo považuješ za svoje najväčšie tanečné úspechy?
Denisa: Nieeee, nevracajme sa!! Och, no dobre…
Naj úspechy? Napríklad správa od jednej z báb, z mojich lekcíí, že som jej zmenila život, Biba moja. Pozor, mama dvoch detí a tak dáva!
Najviac som šťastná z toho, keď sa ľudí môj tanec a energia okolo toho dotkne a inšpiruje ich.
MeSs: Okrem toho, že si tanečníčka je známe aj to, že si tanečná lektorka. Kde sa od teba môžu prípadní záujemci niečo naučiť? Máš svoju webovú stránku?
Denisa: Stránku nemám, ale všetky potrebné informácie ohľadom lekcii a noviniek nájdu ľudia vo fb skupine „AFROclasses with Denisa“ alebo na fanpage Denisa – Afro D. Väčšinou postnem link s hudbou a názov štýlu, ktorý sme robili alebo aj video z lekcie.
MeSs: Tanec ťa živí? Alebo sa musíš venovať aj nejakému inému zamestnaniu?
Denisa: Mám 22 a ešte študujem, ale pri tom si privyrábam tancom.
MeSs: Mladých ľudí plných energie sa vždy musím opýtať aké sú ich stravovacie návyky. Ako vyzerá tvoj jedálniček a aká je tvoja obľúbená kuchyňa?
Denisa: Ja ľúúúúúbim ovocie a zeleninu, hrozne moc! Keďže môj deň je vždy naprataný, ráno si do krabičiek urobím šalát, grilovanú zeleninu (TOP je grilovaná cuketa, cvikla, och!) a zbalím ovocie. Keď ide o typ kuchyne, mám rada všetko exotické. Mám kamarátku, s ktorou všade kam vycestujeme obiehame nie, že bary, ale exotické reštaurácie. Naposledy sme boli v Berlíne na Food Markete, za jeden večer sme dali thajskú, marockú a tureckú kuchyňu!
MeSs: Venuješ sa nejakým športom alebo bojovým umeniam?
Denisa: Šport už ani nie, behávala som, cvičila, ale odkedy som sa vrátila z Afriky, tak sa mi narušil ten zvyk a už na to dosť kašlem, ale častejšie tancujem ako predtým a prekvapivo či neprekvapivo som viac fit.
MeSs: A čo plány do budúcna? Mám na mysli samozrejme tie tanečné.
Denisa: Naďalej sa vzdelávať, dávať o sebe vedieť svetu a pokračovať v afro osvete na Slovensku, spolu s kamošom Dj-om Setondji, haha.
MeSs: Na záver ti nechávam priestor aby si vyjadrila to čo máš vo svojom srdci a odkázala niečo pozitívne čitateľom môjho blogu.
Denisa: Vo svojom srdci mám kopu…šťastia!
Tak a teraz The secret of HAPINESS from Denisa Mzungu, haha. No nie, buďte všetkému otvorení, predsudky zahoďte do špinavého prádla a hor sa do sveta spoznávať!
MeSs: Ďakujem za podarený rozhovor!