Monika a jej “Polish Mafia”!


Monika Cichocka pochádza z hlavného mesta nášho susedného štátu Poľska a tancu sa venuje tak ako väčšina tanečníkov, už od útleho detstva. Svoju tanečnú kariéru odštartovala už ako 4 – ročná, kedy sa začala venovať rôznym tanečným štýlom, až sa napokon dostala k dancehallu, ktorý sa stal kompitabilný s jej telom i dušou. Monika je naozaj snaživá a veľmi húževnatá tanečníčka, ktorá pre dancehall v Poľsku urobila už veľmi veľa. Momentálne pôsobí ako tanečná inštruktorka dancehallu vo Viva Cuba Dance Studio (Varšava, PL) a organizuje tanečné workshopy po celej krajine, pričom nezabúda aj na lektorov priamo z Jamajky. Na dancehalle má najradšej energiu, ktorá z neho vyžaruje a na svojom konte má veľa tanečných úspechov v rôznych súťažiach, ako aj účinkovanie vo videoklipoch pre popredných jamajských interpretov (Beenie Man, Tillibop, Popcaan, Mr. Vegas, Barrington Levy či Sanjay Ramanand). Verím tomu, že po prečítaní tohoto rozhovoru budete nadšený tak ako ja a nájdete v sebe ešte väčšie oduševnenie a zápal pre vec, ktorá nás už tak dlho spája – DANCEHALL!

MeSs: Kedy si začala tancovať? Pamätáš si na svoje tanečné začiatky?

Monika: Začala som tancovať ako štvorročná. Moji rodičia ma poslali do tanečnej školy do Paláca kultúry a vedy (Pałac Kultury i Nauki, Varšava; pozn. aut.) a aj keď hodiny, ktorých som sa zúčastňovala toho nemali príliš veľa spoločného s profesionálnym tancom, veľmi som si to užívala, pre dieťa to bolo absolútne zábavné.

MeSs: Ako si sa dostala k dancehallu? Tancovala si predtým aj iné tanečné štýly?

Monika: K dancehallu som sa dostala úplnou náhodou. Poznala som túto hudbu a vždy sa mi páčila, ale netušila som, že existuje aj špecifický tanec k tomuto hudobnému žánru až dokým ma v roku 2007 jeden kamarát nezobral na tanečnú hodinu špeciálne zameranú práve na dancehall. Dovtedy som mala pestrý tanečný repertoár – od spoločenských tancov, cez hip-hop, brazílsku sambu a afro až k disko tancom, ale ani jeden z týchto tancov nebol tak kompatibilný s mojim telom a dušou ako je dancehall.

MeSs: Čo považuješ za svoje najväčšie tanečné a životné úspechy?

Monika: Dosiahla som zopár úspechov v dancehalle, na ktoré som hrdá a rozhodne na ne nezabudnem. Jedným z posledných je aj 20 minútová otváracia show ku koncertu Tommy-ho Lee Sparta, ktorý je jedným z mojich najobľúbenejších umelcov. Úplne najväčším komplimentom bolo keď som zistila, že môj idol si našu tanečnú show nahráva a neskôr mne a mojej crew blahoželal k výbornému vystúpeniu. Ďalšia veľká vec pre mňa je výhra v dancehallovej súťaži – battle jeden na jedného, hodnotený ľuďmi, ktorých považujem za tanečné autority, Professor Orville z Xpressions Hall a Andre Cosmic z Elite Team (obaja z Jamajky).

Každopádne, najväčšou satisfakciou je pre mňa vedomie, že sa stále posúvam vpred, že vďaka tvrdej práci a pravidelným tréningom každý deň tancujem lepšie a lepšie, vnímam inak hudbu a konštantne si cibrím svoje tanečné schopnosti.

Veľkým zadosťučinením je pre mňa aj to, že svoju vášeň pre tanec môžem zdieľať s mojimi študentmi, ktorých učím dancehall vnímať nie len ako tanec, ale ako jednu celú komplexnú kultúru.

MeSs: Momentálne pôsobíš vo Varšave, žiješ v tomto meste od narodenia?

Monika: Áno, pôsobím, narodila som sa a žijem vo Varšave.

MeSs: Ako by si ľudom opísala dancehall-ovú scénu v Poľsku, resp. kto robí dancehallu v Poľsku najlepšie meno?

Monika: Poľská dancehallová scéna sa neustále vyvíja. Bohužiaľ, vďaka médiám a niektorým televíznym programom (napr.: „You can dance“, „You got talent“) majú ľudia dancehall v povedomí len ako vulgárny tanec založený na trasení zadkom. Pomaly sa však začína meniť tento pokrivený uhol pohľadu, najmä vďaka ľuďom, ktorí sú pre celú dancehallovú kultúru skutočne zapálení a ktorí chápu, že dancehall je veľmi pestrý a unikátny a toto posolstvo sa snažia rozšíriť medzi ľudí. Tu nemôžem opomenúť moje dievčatá z „Polish Mafia“ – ako voláme našu crew od minuloročnej účasti na festivale Big UP Kemp v Rusku. Nie len, že sú to moje veľmi dobré priateľky a excelentné tanečnice, ale majú aj veľké srdiečka a robia veľa pre poľský dancehall, okrem iného najmä organizujú tanečné workshopy s najlepšími dancehallovými tanečníkmi (Jamaican Meeting, One Love Dance Academy). Tiež by som ešte rada spomenula aj skupinu Viva Cuba Team, ktorí síce netancujú len dancehall, ale keď už do toho idú, robia to na 100%.

MeSs: Tancu si sa priučila aj na Jamajke, od koho si sa učila a ako hodnotíš túto skúsenosť?

Monika: Na Jamajke som strávila mesiac, ale každý deň bol do prasknutia naplnený novými zážitkami a skúsenosťami, ktoré sa nedajú získať nikde inde, nuž som sa rozhodla predĺžiť si svoj pobyt o niekoľko ďalších týždňov (aj napriek tomu, že môj účet v banke nahlas kričal „..nie, nerob to, zruinuješ nás!“).

Pamätám si, že keď som prvýkrát povedala svojim priateľom, že sa chystám sama na Jamajku, varovali ma so zdvihnutým prstom a hovorili, že si to mám dobre premyslieť, lebo je to veľmi nebezpečné, môžu ma kedykoľvek kdekoľvek zastreliť a podobne. Pravda je však úplne opačná, dostala som tam toľko lásky a pozornosti, omnoho viac ako som si kedy vedela predstaviť. Za toto som skutočne vďačná! Pre mňa boli tie dva mesiace na Jamajke úplne najlepším obdobím v celom mojom živote, naozaj! Nevidela som celý ostrov, netrávila som dni leňošením na pláži a opaľovaním sa, aj na tomto prekrásnom mieste som všetku svoju pozornosť sústredila na tanec a musím povedať, že za tých pár týždňov som sa naučila oveľa viac ako za posledných päť rokov. Byť súčasťou toho všetkého je diametrálne odlišné od sledovania klipov na youtube a čítania článkov o dancehalle na rôznych portáloch. Mala som to potešenie spolupracovať a učiť sa od tanečníkov, ktorých veľmi uznávam, pôvodcov mnohých vychytených dancehallových prvkov ako Orville & Dance Xpressionz, Dansa Bling, Black Eagles, Xklusiv Dancerz, Xklusiv Gurlz, Overload Skankaz ,Gabbidon, Freshh Kiddzz, Global Bob, MOB, Raddie Rich, Kevy White, White Out Gang, Akademik Dancerz, Shady Squad, Wounded Squad, Keiva the Dancing Diva, Ghetto Legacy, Sri Lanka & Riffical, Flava Xpression, Dominant Team, Bermuda Squad, Elite Team, Real Konnection. Z týchto spoločných akcií vzniklo aj zopár videí, môžete si ich pozrieť na mojom youtube kanáli. Taktiež sa mi dostalo tej cti tancovať vo videoklipoch takých hviezd ako Beenie Man, Tillibop, Popcaan, Mr. Vegas, Barrington Levy či Sanjay Ramanand.

Celý tento výlet bol pre mňa poučný a zároveň veľkým dobrodružstvom a určite sa plánujem vrátiť späť. Tak isto organizujem na Jamajke workshopy pre Európanov cez zimnú sezónu 2013/2014, takže každý kto sa tam bojí ísť sám, kľudne sa môže pridať a učiť sa tancovať s najlepšími z najlepších, priamo v kolíske dancehallu. Viac informácií podám čoskoro, dovtedy odporúčam sledovať môj FB profil.

MeSs: Vidíš veľký rozdiel medzi európskou a karibskou tanečnou scénou?

Monika: Hoci sa hovorí „one love, one dance“ (jedna láska, jeden tanec; pozn. aut.), vidím mnoho rozdielov medzi európskou a jamajskou dancehall scénou. Prvotnou príčinou je samozrejme odlišná história i kultúra, ale veľa záleží aj od postoja konkrétneho tanečníka. Pre mňa je veľmi dôležité rozumieť a rešpektovať kultúru, ktorú chcem podporovať a reprezentovať. A tak vyzerajú aj moje tanečné hodiny, na ktorých svojim zverencom vysvetľujem tvorbu daných prvkov, ich význam, najvhodnejšie použitie, učím ich ako interpretovať rôzne piesne (takže sa nikdy nestane, že by chalani tancovali na track venovaný kočkám a opačne). Snažím sa vo svojich študentoch vzbudiť záujem o jamajskú kultúru aj aktuálne dianie a ak niečo náhodou neviem, tak sa pýtam svojich jamajských priateľov, ktorí v tejto téme majú celkom slušný prehľad. Myslím, že by bolo medzi ľuďmi oveľa viac porozumenia keby sa nebáli opýtať na veci, ktoré nevedia (nikto predsa nevie všetko), okrem toho majú možnosť tancovať s ľuďmi priamo zo „zdroja“, robíme v Európe veľmi veľa workshopov s poprednými jamajskými tanečníkmi a myslím, že každý človek, ktorý chce dosiahnuť status dancehall tanečníka, či dancehall učiteľa, by sa mal rozhodne zúčastniť.

MeSs: Čo máš na dancehalle najradšej?

Monika: To čo mám na tomto druhu tanca najradšej je tá energia, ktorá z neho vyžaruje. V dancehalle môžete byť vždy niekým iným, raz hrať extrémne sexy človeka, drsného zloducha či byť démonickým až šialeným, v závislosti od piesne, na ktorú tancujete. Je to aj o subjektívnom vnímaní a interpretovaní si jednotlivých skladieb. Samozrejme, že sú tu aj isté pravidlá, ak v tracku počujete „wine gyal, wine“ nemôžete použiť prvok „shoota“ alebo „sick inna mi head“ pretože to jednoducho nesedí, tak isto ako keď je skladba venovaná gangstrom z Gazy, nemali by ste vehementne vrtieť zadkom. Takto to je v dancehalle, keď sa pozerám ako ľudia tancujú, hneď viem rozlíšiť, kto tomu skutočne rozumie a kto len bezducho opakuje kroky bez hlbšieho významu.

MeSs: Kde momentálne pôsobíš ako tanečnica? Venuješ sa len tancu alebo máš aj iné zamestnanie?

Monika: Pracujem ako tanečná inštruktorka dancehallu vo Viva Cuba Dance Studio, ale často jazdím po celej krajine v rámci workshopov. Moja oficiálny obor je však poľské a americké právo a žurnalistika (áno, uvedomujem si, že je to nezvyčajná kombinácia).

MeSs: Aké sú tvoje plány do blízkej a ďalekej budúcnosti, budeš sa venovať tancu navždy?

Monika: Jednu vec viem iste – tanec vždy bude v mojom srdci, bez ohľadu na to aké staré bude moje telo. Tak dlho ako len budem môcť, budem medzi ľudí šíriť dancehall kultúru. Ale plánujem aj oficiálnu právnickú kariéru.

MeSs: Chcela by si niečo odkázať ľudom na Slovensku?

Monika: Zostaňte verní tomu čo robíte a robte to pravdivo! Nebojte sa mať sny akokoľvek nesplniteľnými sa zdajú, verte mi, netreba mať žiadne limity. Ak na sebe makáte tvrdo a poctivo a zároveň ste čestní a féroví k ostatným, nie je možnosť aby sa vám raz všetko čo si želáte nesplnilo.

Monika ďakujem za rozhovor!

English Version

MeSs: When did you start dancing? Do you remember your dance beginnings?

Monika: I’ve started to dance as a child, age of four. My parents send me to rhytmicity classes in the Palace of Culture and Science and even though those activities didn’t have much in common with professional dance classes, I enjoy it, because it was great fun as for a kid.

MeSs: How did you get to dancehall? Did you dance before the other dance styles?

Monika: I got into dancehall by accident. I knew the music before and I liked it very much but I didn’t know there is also a dance called dancehall until one of my friend brought me to dance classes in my city (it was in 2007). Before that I used to dance many different styles: from ballroom dances, hip hop, brazilian samba, afro to even disco dance, but in none of them fits my body and my spirit as dancehall do.

MeSs: What do you consider your biggest dance and life achievements?

Monika: I had a few successes in dancehall that I’m proud of and will never forget. Recently me and my friends did 20-minutes opening dance act in Zurich for Tommy Lee Sparta, who is one of my favourite artists ever. The biggest complement for me was to hear and to see my idol recording our performance for himself and congratulates me & my crew great performance The other big thing for me that happened recently is winning the dancehall contest: battles 1 vs 1 judged by my dance authorities: Professor Orville Xpressionz Hall and Andre Cosmic from Elite Team (both from Jamaica).

However, the most satisfactory feeling for me is when I know I’m in progress – when I know that thanks to hard work and training I dance better each day, feel the music differently, constantly develop my skills.

As a great achievement I also consider possibility to share my passion with my students and making them understand not only dancehall as a dance but as a whole complex culture.

MeSs: You currently work in Warsaw, is this your birth place?

Monika: Yes, I work in Warsaw, this is my birth place as well.

MeSs: How would you describe dancehall scene in Poland? And who is the biggest name on Polish dancehall scene?

Monika: The dancehall scene in Poland is still developing. However unfortunatelly, because of what media and tv programmes (like “You can dance” or “You got talent”) show, people still consider dancehall just as a vulgar dance based on booty shaking. The process to change this point of view has slowly started thanks to effort of people who are true and real to the culture and who can understand that dancehall is very diversity and unique. I have to mention here my girls from “Polish Mafia” as we call ourselves since we took part in Big Up Kemp in Russia last year. They are not only great friends of mine & really good dancers, but have a big hearts and do a lot for polish dancehall scene because of organizing workshops with best dhl representatives (Jamaican Meeting, One Love Dance Academy). I would like to also mention Viva Cuba Team, for whom dancehall is not the only dance style the practice, but when they do, they give 100% of themselves (Viva Jamaica Dancers).

MeSs: You were learning to dance in Jamaica too, who was your teacher and how do you rate this experience?

Monika: I went to Jamaica for 1 month, but when I was there, each day was so full of new experiences, new knowledge, impossible to get anywhere else, that I’ve decided to rebook my flight ticket and stay few weeks longer (even though my bank account was screaming “don’t, it will ruin us”).

I remember when I first told my friends from Poland that me & 1 of my friends are going alone to Jamaica, everybody warn us: don’t, it’s too dangerous, you can be shot somewhere, etc. The fact is I got so much love in there, attention, true passion from other people that I could never imagine! I’m so grateful for that! For me, those two months in Jamaica were the best time of my whole life! I didn’t visit the whole island, I didn’t spend days on lying on the beach and sunbathing… I stayed focused on dancing and I have to admit that during those few weeks I’ve learned more than during last 5 years! It’s totally different experience: watching it all on YT or reading articles about the street parties and to be the part of it on real! I had a pleasure to collaborate and learn from the dancers I’ve always admired, creators of the most popular dance moves: Orville & Dance Xpressionz, Dansa Bling, Black Eagles, Xklusiv Dancerz, Xklusiv Gurlz, Overload Skankaz ,Gabbidon, Freshh Kiddzz, Global Bob, MOB, Raddie Rich, Kevy White, White Out Gang, Akademik Dancerz, Shady Squad, Wounded Squad, Keiva the Dancing Diva, Ghetto Legacy, Sri Lanka & Riffical, Flava Xpression, Dominant Team, Bermuda Squad, Elite Team, Real Konnection. This collaboration has resulted in many dance videos – you can watch some of them on my YT channel. I had also pleasure to collaborate and dance in videoclips of Beenie Man, Tillibop, Popcaan, Mr. Vegas, Barrington Levy or Sanjay Ramanand. The whole trip was one big adventure for me and I definitely plan to go back there. I’ve also started to organize dancehall workshops in Jamaica for Europeans for winter 2013/2014, so everybody who is afraid to go there alone could come with a big group and have classes with the best of bests in the place where dancehall was born and raised. More info soon forward – I recommend to follow my FB page.

MeSs: Do you see a big difference between European and Caribbean dance scene?

Monika: Although it is said “one love, one dance”, I see a lot of differences between European and Carribean dancehall scene. It’s quite controversial topic. The differences are caused because our culture and history are not the same but also because of differences in attitude of particular dancers. For me the most important is to RESPECT & UNDERSTAND the culture we want to represent and support. That’s why when I do my classes, I always mention who is the creator of the step, I explain meanings of, how to use it properly, I teach how to interpret different songs (so boys would never dance to songs dedicated to the girls and so on), give the historical context of dance and also I share interesting news about the vibrant jamaican culture. If I don’t know something, I ask my friends from Jamaica who are competent in particular topic. I think there would be less misunderstandings between people if they wouldn’t be afraid simply to ask if they don’t understand something (nobody knows everything) and if they would use the opportunity of having classes from the source – we had recently a lot of workshops in Europe with top Jamaican dancers and I think each dancer who consider himself as “dancehall dancer” or “dancehall teacher” should have show up in there.

MeSs: What is your favourite dance element?

Monika: My favourite dance elements are the attitude and energy of it. You can play different roles in dancehall: once you can be extremely sexy if the particular music is playing, other time you can act like a real badman or you can be demonic and insane. It’s up to you how you will interpret music Of course there are some rules: if the lyrics says: “wine gyal wine”, don’t do ‘shoota’ or ‘sick inna mi head’ and if the song is about “gazaman crazy” don’t do booty shaking and splits. This is what I like also in dancehall – while watching people dancing I can see who understands the culture and who is just repeating the steps without any deeper sense of it.

MeSs: Where do you currently work as a dancer? Is dancing your job or you have another employment?

Monika: I work as a dancehall instructor in Viva Cuba Dance Studio, but I also travel across the country with workshops. My profession as well as being dancer is polish & american law and journalism (yeah, I know, it’s unusual combination).

MeSs: What are your short-term and long-term plans? Do you think you will be dance forever?

Monika: I know one thing for sure: dance will forever be in my heart no matter how old I’m gonna be. As long as I will be able, I’m gonna spread dancehall culture around the world, but I have also in plans to work as a professional lawyer.

MeSs: Is there something that you want to refer to people of Slovakia?

Monika: Stay true and be real in everything you do! And don’t be afraid of having dreams even those which seem to be impossible to come true – believe me, there are no limits. If you work hard enough and stay honest with yourself and other people, they will come true one day! Bless!

MeSs: Monika thank you for the interview!